Zmiany w kodeksie wykroczeń

Nowelizacja zmienia zasadę określania, czy popełniona kradzież jest jeszcze wykroczeniem, czy już przestępstwem. Na poziomie 500 zł określa stały próg, od którego kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem.
Zmieniono też przepis Kodeksu karnego, zgodnie z którym "odpowiada jak za czyn zabroniony wyczerpujący znamiona przestępstwa ten, kto w krotkich odstępach czasu, przy wykorzystaniu tej samej albo takiej samej sposobności lub w podobny sposób popełnia 2 lub więcej umyślnych wykroczeń przeciwko mieniu, jeżeli łączna wartość mienia uzasadnia odpowiedzialność za przestępstwo".
Nowelizacja wydłuża ponadto z 7 do 14 dni termin na opłacenie mandatu np. za wykroczenie drogowe zarejestrowane fotoradarem, nieprawidłowe parkowanie albo nieodśnieżanie chodnika przy domu.
Przewiduje także zaostrzenie kar za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt (podniesienie grzywny z 250 do 1 tys. zł i dodanie możliwości kary ograniczenia wolności).
Zostanie utworzony elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, osób podejrzanych o popełnienie takich wykroczeń, obwinionych i ukaranych. Nowela umożliwi też policji stosowanie środków przymusu w ramach przeprowadzania czynności wyjaśniających wobec osoby podejrzanej o popełninie wykroczenia.
jest ważniejszy
niż ilość posiadanych pieniędzy.